YOUR DEVICE IS TO SMALL
TO SHOW THIS WEBPAGE
Učenie Hopiov - Tanec v oblakoch
mail: ouremail@internet.org

Táto stránka je venovaná poslednému a veľkému náčelníkovi Danovi Evehema

home Verzia pre tlač sitemap mailform en
Učenie Hopiov - Tanec v oblakoch
Home > Duchovno > Sviatky jari

Sviatky jari

Jedného teplého slnečného dňa po obede každý v dome starého otca odpočíval. Starý otec ležal oproti stene na ovčej kožušine, otec sediac pri dverách opravoval svoje roztrhané mokasíny, mama a Malo umývali pomaly riad z obeda. Deti sa hrali vonku. Tu a tam niekto niečo prehodil, ale väčšinou bol každý pohrúžený do vlastných myšlienok.

Starý otec rozmýšľal, ako postaví vetrolam na poli, že by to mohol urobiť za niekoľko dní. Predstava veľkých melónov a kukurice, o ktorých dúfal, že dozrejú včas, kvôli letným oslavám Katchina Niman, zamestnávala jeho myseľ. "Keby zapršalo..."

Otec rozmíšľal nad tým, čo všetko ešte treba urobiť v kive a dúfal, že to dokončia, aj svadobné šaty, opasky, ktoré tkal s ostatnými mužmi už takmer 5 dní. Ak predvída správne, budú hotoví o niekoľko dní. Nevesta sa bude v tom čase vracať domov. Potom sa pozrie na polia, či treba ešte niečo urobiť pred siatím. "Už nebude dlho trvať, kým si aj môj syn nájde dievča na vydaj, ak si už niekoho nenašiel." Zamrazilo ho pri predstave, že jedného dňa mu niečia matka predstaví pri jeho dverách svoju dcéru.

Mama myslela na mnoho vecí. Ona a skupina žien plietli košíky, ale musela na čas prestať, lebo počula, že sa chystá ešte jedna svadba. Musí pomlieť kukuricu, aby mohla pomôcť jej príbuzným, aby pomohli oni jej, keď sa bude vydávať jej najstaršia dcéra, čo bude zanedlho. Deti rastú veľmi rýchlo! Rozmýšľa aj o mladšej, o tom, čo bude na večeru a čo zajtra. Počula, že práca ženy nikdy nekončí.

Náhle sa zvonku ozval zmätok a krik. Otec a starý otec na seba pozreli a prikývli si, že poznajú tajomstvo, ktoré si držali pre seba. "Starý otec! Otec! Mama!," kričali deti tlačiac sa do dverí, "Katchinovia s dlhými yuokovými bičmi idú do osady." "Idú nás zbiť," pýtalo sa menšie. "Nie, prichádzajú ako priatelia," odpovedal pokojne otec. "Možno vedia, že ste boli dobrí a nesú vám dary," dodal starý otec, "radšej vybehnite vonku na priedomie, aby vás videli."

Áno, dnes je deň vyzvania a skúšky, či sme pripravení a silní na to, aby sme udržali týchto Katchinov vo vzdialenosti sto alebo i viac yardov od našej rodiny. Tí, čo sa cítia dosť silní na to, aby ušli, si môžu s nimi zmerať sily, lebo títo Katchinovia sú zdatní a sú na to pripravení. Môžu pritom použiť a svoje biče, ktoré im potom zoberie Otec Katchina, ak bude chcieť. Potom musí každý Katchina chytiť svojho vyzývateľa za zápästie, ak ho dolapí.

Prišli v rôznych podobách, ale najobávanejší sú tí ktorí Vám trhajú odev, tí, ktorí ťahajú za vlasy a tí, ktorí Vám dávajú do úst štipľavé papričky. Je medzi nimi aj jeden, ktorí Vám dáva jesť zvierací trus. Ale najobávanejší najmä medzi mužmi je Kokopeli mana, alebo "sexy dievčina". Ak vás chytí a zvalí na zem, je ťažké vyslobodiť sa. Musí vám prísť na pomoc Vaša teta a strhnúť ju z Vás. Toto je vždy najzábavnejšie, najmä pre ženy.

Kukuričné retiazky a dusené sekané mäso, sho-me-vicki, sú pripravené na štarte. Každý bežec z toho dostane svoju odmenu, ale väčšina sa rozdá deťom ako dar. Deti sa celý čas v strachu ukrývajú pod zásterami mám a dúfajú, že ich neuvidí Kokopeli mana a nezaútočí na ne ako na starších chlapcov a mužov.

"Mama, kde je náš veľký brat?" Mal byť tu, aby dostal tieto odmeny!" Menšie dieťa sa chvastalo:"Náš brat vie bežať rýchlejšie ako ktokoľvek!" "Išiel ráno pásť ovce a tak skoro sa nevráti," odpovedala, aby nevyzradila, že starší brat je medzi Katchinami.

A tak prebehne ďalšia udalosť, aby sa posilnil život, prinesúc požehnanie prichádzajúcej jari. Donedávna bol náš život takýmito udalosťami naplnený. Ale dnes rýchle nohy nahradili rýchle kolesá. Náš krásny život sa obnoví, až keď pochopíme, že rýchle kolesá sú nebezpečné pre naše zdravie.


Follow us on Facebook